DAINIUS KEPENIS

Kiek dar tyčiosimės iš savo kalbos ir savo žmonių?

Šiandien, gegužės 14 dieną Seimo salėje padariau pareiškimą. Šiuo klausimu tylėti ilgiau nebegalima.

Kaip žinia, neapykantos kalba, patyčios Lietuvoje yra ypač aktuali problema. Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kurie buvo paskelbti šių metų kovo 27 d., Lietuva pagal 11-15 m. vaikų internete patiriamas patyčias užima pirmąją vietą Europoje. Všį „Vaikų linija“ elektronines patyčias apibudina kaip patyčias, vykstančias internete ar kitokioje virtualioje erdvėje, kuomet tyčiojamasi elektroniniais laiškais, žinutėmis, pokalbių svetainėse, socialiniuose tinkluose, taip pat naudojant mobiliuosius telefonus.

Nepaisant to, pats patyčių faktas kaip diskusijų objektas dažnai lieka tabu tiek tarp tėvų, tiek tarp vaikų. Be to, šiame skaitmeniniame amžiuje galima pastebėti nuolat augančius nuomonės formuotojų skaičius, nuolat didėjantį jų pasiekiamumą socialiniuose tinkluose, tokiuose kaip Youtube, Facebook ar TikTok.

M. De Veirman, L. Hudders ir Mr. Nelson savo straipsnyje, publikuotame aukščiausią cituojamumo reitingą turinčioje mokslinėje duomenų bazėje „National Library of Medicine“, teigia, jog vaikai seka populiarių nuomonės formuotojų, įgijusius tam tikrą įžymybės statusą, pavyzdžiu ir nori su jais susitapatinti, perimdami jų gyvenimo būdą, požiūrį ir įsitikinimus, įskaitant tuos, kurie pateikiami jų socialinės žiniasklaidos priemonėse. Šia prasme galima pagrįstai teigti, kad tokie Youtube kanalai kaip „Negyvas eteris“ ir jų laidos „Vėl tie patys“, kanalas „Algis ir Justas“, kiekvieną mėnesį sulaukiantys milijoninių peržiūrų, daro reikšmingą įtaką nepilnamečiams. Nepilnamečiai kaip tikslinė grupė čia išskiriami dėl to, jog šių kanalų įrašus nevaržomai gali peržiūrėti būtent jie. Bėda tame, kad šiuose kanaluose ir įrašuose nuolat vartojami necenzūriniai žodžiai, kurie ir yra patyčių dalis.

Todėl kreipiausi į Generalinę prokuratūrą ir paprašiau, kad man kaip Seimo nariui, vadovaujantis institucijos veiklą reglamentuojančiais teisės aktais, pateikti atskirąją nuomonę apie šių kanalų ir jų vedėjų skelbiamo turinio neprieštaravimą Baudžiamojo kodekso, Administracinių nusižengimų kodekso straipsniams, reglamentuojantiems patyčias, necenzūrinius žodžius.